Menu Zamknij

7 głównych błędów przy tworzeniu kursów online

7 głównych błędów przy tworzeniu kursów online

Tworzenie kursu online tylko z pozoru może wydawać się proste. W istocie przygotowanie profesjonalnego kursu wymaga długiego czasu przygotowań poprzedzonego stworzeniem przemyślanej strategii. Jakie błędy możesz popełnić podczas budowy swojego pierwszego projektu e-learningowego?

1. Chcesz wszystko dostać gratis

Aby stworzyć kurs online, trzeba zainwestować nie tylko swój czas, ale także pewne środki. 

Na początek będziesz potrzebował do tego strony www, która pozwoli zarówno na sprzedaż kursu, jak i udostępnianie materiałów. 

Wiedza potrzebna do kursu również nie zawsze jest za darmo. Oczywiście nie obędzie się bez solidnego researchu w internecie, ale ważne jest także samokształcenie, za które trzeba już płacić. 

W ramach samokształcenia potrzebne będzie m.in. uczestnictwo w warsztatach i kursach (także online, co pozwoli Ci poznać konkurencję). Niezbędne jest także kupowanie literatury dotyczącej Twojej branży, ponieważ nie każdą wiedzę znajdziesz w sieci.

2. Nie badasz rynku

Tworząc kurs online, stajesz się przedsiębiorcą a przedsiębiorca musi mieć klientów. Aby Twój kurs znalazł odbiorców, musisz przygotowywać go z myślą o swoim targecie. 

Aby to zrobić, zapisz się np. do grup na Facebooku, gdzie toczą się dyskusje na temat Twojej branży oraz obserwuj wątki na poświęconych jej forach. 

Zwróć także uwagę na posty konkurencji i pojawiające się pod nimi komentarze. Sporo się można z nich nauczyć o oczekiwaniach klientów.

3. Zaczynasz od kursu życia

Think small, tak na dobry początek. Wyjdź z założenia, że to Twój pierwszy, ale nie ostatni kurs online. Oczywiście musi być maksymalnie profesjonalny, ale pamiętaj, aby nie wykładać wszystkich kart na stół. Zostaw sobie w zanadrzu trochę wiedzy, którą sprzedasz w kolejnych kursach.

Jeśli porwiesz się od razu na „kurs życia”, ryzykujesz, że projekt Cię przerośnie i nigdy go nawet nie zaczniesz. Możliwe też, że Twoje przygotowania utkną w martwym punkcie pod naporem materiałów, które bez końca będziesz gromadzić.

4. Chcesz być perfekcjonistą

Lepsze jest często wrogiem dobrego. Produkt, który wciąż jest udoskonalany, nigdy nie trafi na rynek, na zawsze pozostając na etapie tworzenia.

Perfekcjonizm często powodowany jest niepokojem co do losów przedsięwzięcia i brakiem pewności siebie. Przychodzi jednak czas, kiedy trzeba rzucić się na głęboką wodę i zacząć sprzedawać kurs. Tylko wtedy sprawdzisz na „żywym organizmie” rynku, czy to, co przygotowałeś ma sens.

5. Nie spełniasz obietnicy

Klient kupując kurs, opiera się na Twojej zapowiedzi treści szkolenia. Musi być ona tożsama z treścią samego kursu. W innym przypadku ryzykujesz, że klient będzie zawiedziony.

Zawiedziony klient nie tylko nie kupi u Ciebie kolejnego kursu, ale także da wyraz swojemu niezadowoleniu w internecie. Może to zniweczyć Twoje starania o zbudowanie solidnej marki osobistej i sprawić, że spadnie ilość kupujących Twój produkt.

6. Tworzysz kurs bez metodologii

Edukacja nie jest chaotycznym dzieleniem się wiedzą. Musisz przekazywać wiadomości w sposób systematyczny, prowadząc klienta krok po kroku do celu, jakim jest zrozumienie problemu. 

Nie jest sztuką stworzyć kurs, który dostarczy klientom wielu informacji. Sztuką jest natomiast udostępnienie im wiedzy, która usystematyzuje poruszany temat, przez co klient spojrzy na niego w inny sposób.

7. Nie kupiłeś mojego kursu “Stwórz własny kurs online w 15 krokach”

Na moim kursie nauczysz się jak od podstaw skonstruować własny kurs online. Za pomocą 15 modułów, ponad 20 filmów oraz plików mp3 i materiałów dodatkowych przeprowadzę Cię krok po kroku przez cały proces — od przygotowań merytorycznych, przez stworzenie platformy do sprzedaży kursu po marketing i samą sprzedaż.

Nie błądź po omacku! Zapisz się już teraz!

Mam również dla Ciebie grafikę z 7 głównymi błędami w tworzeniu kursów online. Nie popełnij ich! Więcej grafik znajdziesz na moim Pintereście supermalgosia.

7 głównych błędów przy tworzeniu kursów online

Więcej grafik na moim Pintereście supermalgosia.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *